Pénzügyeink tudatos kezelésének egyik legfontosabb alappillérét az jelenti, hogy a fontosabb megtakarítási döntéseinket mindig kellő tájékozódást követően, lehetőleg egy befektetési tanácsadó útmutatása alapján hozzuk meg.
Noha az elmúlt években a helyzet jelentősen javult, sokan még mindig tabutémaként kezelik ezt a kérdést, és önállóan határoznak, ám ez gyakorta komoly problémákhoz vezethet. Tudniillik így fennáll a veszélye, hogy hallomásból szerzett félinformációk alapján, netán érzelmi indíttatásból hozunk meg hosszú távra szóló döntéseket, ez pedig akár számottevő veszteségekkel is járhat. A Grantis befektetési tanácsadó szakemberei ezért azt javasolják, hogy minden esetben kérjük ki egy profi segítségét, hiszen a széleskörű tájékozottság és a több évtizedes tapasztalat ilyenkor kulcsfontosságú tényezőnek számít. Azt sem szabad elfelejtenünk, hogy egy nagyobb volumenű invesztálást megelőzően számtalan szempontot mérlegelnünk kell, laikusként pedig megeshet, hogy ezek egy részére előzetesen talán nem is gondolunk.
Ingatlan, mint befektetés? Mérlegeljük az alternatívákat!
A legkézenfekvőbb megoldásnak elsőre a klasszikus megoldások tűnhetnek, hiszen nem véletlenül annyira népszerűek ezek immáron évtizedek óta. A nemesfém, illetve a műtárgyak mellett a legbiztosabb megoldásnak az ingatlan számít, lévén értékálló és aránylag alacsony kockázattal jár. Ugyanakkor, ha egy tapasztalt befektetési tanácsadó véleményét kérjük a témával kapcsolatban, akkor biztosan felmerülnek majd olyan érvek, amik elgondolkoztatnak minket. Tudniillik számolnunk kell a megtérüléssel, itt pedig sokan elfelejtik az időszakos felújítással, karbantartással és üresjárattal járó kieséseket, ráadásul az is kulcsfontosságú lehet, lesz-e időnk a rendszeres feladatok elvégzésére. Ezek a tennivalók kevésbé jelentenek gondot, ha több, befektetési célú ingatlannal is rendelkezünk, ám ha csak egyel, úgy nagyon át kell gondolni, hosszú távon vajon tényleg ez a legoptimálisabb megoldás-e. Már csak azért is, hiszen rengeteg kiváló alternatíva közül választhatunk. Ennél a lépésnél azonban mindenképpen tanácsos profi segítségét kérni, lévén a kínálat hatalmas, az egyes ajánlatok közt pedig jelentős különbségek is tapasztalhatók.
Mit vizsgál egy befektetési tanácsadó?
A szakemberrel folytatott első konzultáció alkalmával megtörténik a pontos céljaink, valamint a rendelkezésre álló lehetőségeink kielemzése. Ezek párhuzamba állítása kulcsfontosságú lépés, tudniillik egyáltalán nem mindegy, mekkora kockázatot vagyunk hajlandók vállalni, milyen időtávban gondolkodunk és természetesen az is meghatározó, mekkora anyagi forrással rendelkezünk. Ezeknek az információknak a birtokában már sokkal zökkenőmentesebben megkezdhető a portfóliónk összeállítása. Kardinális szempont továbbá az is, hogy a megtakarításokat illetően lépcsőzetesen haladjunk. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy elsőként egy biztonsági tartalékot kell felépítenünk, ami egy azonnal hozzáférhető, nagyjából 6-12 havi keresetünknek megfelelő összeg. Ezt akár készpénzben is tarthatjuk, de letéti jegyben, bankszámlán is tárolhatjuk. Ezt követhetik az alacsony kockázatú formák. Ilyen például az állampapír, illetve a különféle értékpapírok. Növekedési eszközként a közepes rizikójú konstrukciók jöhetnek szóba, illetve itt kell elgondolkodni azon, szeretnénk-e ingatlanba, nemesfémbe is invesztálni. Tanácsos mindig olyan eszközök mellett letenni a voksunkat, aminek a működésével tisztában vagyunk, különösképp, ha menet közben folyamatosan döntéseket kell majd hoznunk. Szerencsére egy független pénzügyi tanácsadó segítségére a későbbiekben is számíthatunk, így egy biztos védőháló lesz mögöttünk.